sobota, 29 listopada 2014

Przeszukiwanie i pobieranie wideo z YouTube wykorzystując konsolę, czyli MPS-YouTube

Autor: Adrian Nowak, 20:52, sobota, 29 listopada 2014


Przeszukiwanie YouTube z poziomu konsoli. Fot. UbuCentrum.
Na pozór wydaje się, że przeglądanie serwisu YouTube z poziomu konsoli to czysty masochizm. Linux często wykorzystywany jest jednak na serwerach (np. tych zbudowanych z wykorzystaniem Raspberry Pi), do których dostęp mamy zwykle wyłącznie przez konsolę. Z wykorzystaniem aplikacji MPS-YouTube możemy np. zlecić pobieranie całej playlisty, czy konwersje materiału do formatu dźwiękowego.

Wśród głównych funkcji MPS-YouTube znajdziemy odtwarzanie i pobieranie materiałów z YouTube, odnajdywanie wyłącznie muzyki, tworzenie i zapisywanie lokalnie wybranych playlist, pobieranie materiałów w jakości 1080p, a nawet wyświetlanie komentarzy pozostawianych przez internautów.

Jak pisze na swoim blogu autor WebUpd8, instalacja składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest wgranie pakietu python-pip:

sudo apt-get install python-pip
Następnie z wykorzystaniem świeżo zainstalowanego python-pip, wgrywamy mps-youtube:

sudo pip install mps-youtube
Opcjonalnie doinstalować można również mpv i mplayera do odtwarzania wideo oraz audio z mps-youtube:

sudo apt-get install mpv mplayer
Warto poświęcić jeszcze chwile na instrukcję poruszania się po aplikacji. Po wpisaniu w konsoli "mpsyt", aplikacja będzie czekała na naszą frazę wyszukiwania, która zawsze powinna zaczynać się od znaku "/", a więc np. "/ubuntu". Domyślnie narzędzie wyszukuje wyłącznie teledyski i muzykę, wskazanie numeru obok tytułu powoduje rozpoczęcie zapisywania wybranego materiału. Dostęp do wszystkich ustawień otrzymujemy po wpisaniu polecenia "set", natomiast "h" wyświetli wszystkie kategorie pomocy.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety