poniedziałek, 24 listopada 2014

Quantum OS chce przenieść material design do biurkowych maszyn. Jest spory potencjał

Autor: Adrian Nowak, 21:10, poniedziałek, 24 listopada 2014


Material design może sprawdzić się w biurkowym pececie?
Material design to idea interfejsu, która odmieniła najnowszą wersję Androida. Układanie elementów aplikacji na wzór nakładających się kart papieru ma ułatwić użytkownikom nawigowanie po nierzadko skomplikowanych funkcjach. Czy tego typu rozwiązanie ma szanse sprawdzić się na biurkowych urządzeniach?

Twórcy Quantum OS na swojej stronie informują, że ich celem jest stworzenie dystrybucji Linuksa, która ma się koncentrować na stabilności działania i prostocie użytkowania. O ile to pierwsze ma zapewnić po prostu jądro Pingwinka, o tyle intuicyjny interfejs - przynajmniej w planach - jest niemal wierną kopią rozwiązań zastosowanych w nowym Androidzie.

Planujemy rozwijać pulpit oraz aplikacje bazując na Qt 5 oraz QML, co pozwala nam generalnie na budowanie bardzo dopracowanych narzędzi z dynamicznym interfejsem użytkownika, zgodnych z filozofią Material Desing. Będziemy się starali wykorzystywać do budowy środowiska tak dużo QML, jak to tylko możliwe (...). Z pewnością uda nam się stworzyć styl Qt/Gtk dla istniejących aplikacji, jednak naszą oficjalną rekomendacją jest przygotowywanie nowych narzędzi bądź ich forkowanie z myślą o wykorzystaniu w pełni frameworka Material Design.

Co ciekawe, twórcy zapewniają, że framework Material Design QML jest już w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju, czego dowodem mają być screeny z przykładowej aplikacji:

Material Design zastosowany w desktopowej aplikacji.
Choć przeniesienie Material Design do biurkowych komputerów zdecydowanie ma olbrzymi potencjał, całość wymaga dodatkowych usprawnień - w końcu standardowych pecetów zwykle nie obsługujemy z użyciem ekranów dotykowych. Bez wątpienia dużą inspiracją może być w tym przypadku Chrome OS, gdzie androidowe aplikacje czynią środowisko o wiele bardziej atrakcyjnym dla końcowego użytkownika.

Jestem bardzo ciekawy, jak cały projekt się rozwinie, a tymczasem jedyne co możemy podejrzeć, to kod na Githubie, gdzie zespół Quantum OS systematycznie udostępnia kolejne poprawki. Zainteresowanych wizualnymi szczegółami zapraszam głównie do repozytorium 'mockups', gdzie znaleźć można projekcje związane z przyszłością pulpitu.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety