![]() |
Material design może sprawdzić się w biurkowym pececie? |
Twórcy Quantum OS na swojej stronie informują, że ich celem jest stworzenie dystrybucji Linuksa, która ma się koncentrować na stabilności działania i prostocie użytkowania. O ile to pierwsze ma zapewnić po prostu jądro Pingwinka, o tyle intuicyjny interfejs - przynajmniej w planach - jest niemal wierną kopią rozwiązań zastosowanych w nowym Androidzie.
Planujemy rozwijać pulpit oraz aplikacje bazując na Qt 5 oraz QML, co pozwala nam generalnie na budowanie bardzo dopracowanych narzędzi z dynamicznym interfejsem użytkownika, zgodnych z filozofią Material Desing. Będziemy się starali wykorzystywać do budowy środowiska tak dużo QML, jak to tylko możliwe (...). Z pewnością uda nam się stworzyć styl Qt/Gtk dla istniejących aplikacji, jednak naszą oficjalną rekomendacją jest przygotowywanie nowych narzędzi bądź ich forkowanie z myślą o wykorzystaniu w pełni frameworka Material Design.
Co ciekawe, twórcy zapewniają, że framework Material Design QML jest już w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju, czego dowodem mają być screeny z przykładowej aplikacji:
![]() |
Material Design zastosowany w desktopowej aplikacji. |
Jestem bardzo ciekawy, jak cały projekt się rozwinie, a tymczasem jedyne co możemy podejrzeć, to kod na Githubie, gdzie zespół Quantum OS systematycznie udostępnia kolejne poprawki. Zainteresowanych wizualnymi szczegółami zapraszam głównie do repozytorium 'mockups', gdzie znaleźć można projekcje związane z przyszłością pulpitu.
Tagi: android, aplikacje, chrome os, design, flat design, google, Material Design, pecety, Quantum OS