wtorek, 4 listopada 2014

Test Ubuntu Touch 14.10 na smartfonie Nexus 5

Autor: Adrian Nowak, 22:48, wtorek, 4 listopada 2014


Ubuntu Touch 14.10 na smartfonie Nexus 5. Fot. GiveMeTutorial
Ubuntu większości użytkowników kojarzy się z pecetami, jednak Canonical od dawna pracuje nad mobilną wersją systemu. Choć już wprowadzenie Unity miało obyć próbą ujednolicenia pulpitu na różnego rodzaju urządzeniach - telefonu z Ubuntu wciąż próżno szukać na sklepowych półkach.

Przyznam, że przez jakiś czas nieco mniej uważnie śledziłem rozwój mobilnego Ubuntu. Z tym większą ciekawością podszedłem jednak do recenzji ostatniego wydania, które zdecydowanie nie jest już makietą z ikonkami, które po kliknięciu prowadzą do kolejnych pustych okien. Tym razem naprawdę jest się czemu przygladać:Jedną z najważniejszych cech Ubuntu Touch zawsze miała być szybkość działania. W końcu system tworzony jest z myślą o tańszych urządzeniach, a obecnie konkurencyjny Android nie ma żadnych problemów z obsługą takich smartfonów i tabletów. Nexus 5 z Ubuntu Touch działa niezwykle płynnie, jednak równie dobrze sprawuje się na tym sprzęcie także oprogramowanie Google'a.

Sam interfejs również jest już zdecydowanie bardziej dopracowany, niż jeszcze pół roku temu. Niestety nie sposób zauważyć, że technologiczni giganci również nie tracili czasu i chociażby material design w Androidzie zostawia mocno w tyle Ubuntu. Mam również pewne obawy co do tego, że mniej obyci ze smartfonami użytkownicy, zwyczajnie nie domyślą się, jak dostać się do wysuwanego "spod ekranu" menu czy paska z ikonami aplikacji.

Czas nie gra na korzyść Ubuntu Touch również jeśli spojrzymy na integrację z biurkowymi maszynami. Canonical proponowało niemal zatarcie granicy między telefonem i komputerem, pozwalając na uruchamianie systemu bezpośrednio ze smartfona, do którego podłączany był monitor. W tym czasie Apple w Yosemite dodało możliwość odbierania i wykonywania połączeń oraz SMS-ów, bezpośrednio z poziomu biurkowej maszyny. Pytanie, na co bardziej czekali użytkownicy, raczej nie pozostawia wielu złudzeń.

Ubuntu Touch w najnowszej wersji wygląda już na dopracowane środowisko, w którym można się płynnie poruszać. Jeśli nie zabraknie podstawowych odpowiedników aplikacji znanych z konkurencyjnych systemów, Canonical ma zdecydowanie szansę na pewne udziały w rynku. Wydaje się jednak, że każdy kolejny miesiąc powiększa odległość między iOS czy Androidem a Ubuntu Touch - które choć wystartowało w dobrym kierunku jako pierwsze, nie zdołało w odpowiednim czasie na tyle wyprzedzić konkurentów, by być dla nich obecnie realnym zagrożeniem.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety