środa, 10 grudnia 2014

Analizator wykorzystania dysku w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 23:18, środa, 10 grudnia 2014


Analizator wykorzystania dysku w Ubuntu. Fot. UbuCentrum.net
Mało kto wykorzystuje nawet połowę narzędzi, które trafiają do domyślnej instalacji Ubuntu. Jedną z często pomijanych aplikacji jest "Analizator wykorzystania dysku" - obecnie przydatny, jak nigdy wcześniej.

W czasach, gdy dyski rzędu kilku terabajtów nikogo już nie dziwią, bardzo przydatna okazuje się aplikacja, która na przyjaznych wykresach przybliża wykorzystanie pamięci. Podział na partycje obecnie może niewiele mówić, jednak gdy nałożymy na to również nazwy folderów, zdecydowanie łatwiej zdać sobie sprawę, co faktycznie znajduje się na dysku.

Nie trzeba również wspominać o tym, że "Analizator wykorzystania dysku" to nieocenione narzędzie podczas świątecznych(?) porządków, gdy zalegające pliki nierzadko ukrywają się w najmniej spodziewanych lokalizacjach. Do swojej dyspozycji użytkownicy mają dwa typy wykresów, jednak na domyślnie stosowanych kołowych, nie wyświetlane są nazwy folderów - warto więc nieco poeksperymentować również w prostokątami.

Gdyby w czyimś systemie mimo wszystko zabrakło Analizatora wykorzystania dysku, paczkę do instalacji można pobrać ze strony Centrum oprogramowania Ubuntu.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety