piątek, 20 marca 2020

elementary OS 5.1 Hera - prawdopodobnie najlepiej wyglądający Linux

Autor: Adrian Nowak, 23:51, piątek, 20 marca 2020


elementary OS
elementary OS ze swoim minimalizmem zawsze uchodziło za jedno z najlepszych wydań Linuksa dla osób, które od systemu oczekują dopracowania wizualnego. W wersji 5.1 znalazł się zestaw aktualizacji, które pomogą rozpocząć przygodę z dystrybucją.

Nowy ekran logowania i nie tylko


Jak na elementary OS przystało, nie mogło zabraknąć nowości związanych ze środowiskiem graficznym - zacznijmy więc od nich. Pierwszą rzeczą po uruchomieniu systemu, która rzuca się w oczy, jest zaktualizowany ekran logowania. Tym razem zdecydowano się na listę użytkowników z podglądem tapety, którą możemy przewijać na zasadzie poziomo ułożonych kart. Zdecydowanie ułatwia to nawigację, jeśli w systemie znajduje się kilka różnych profili użytkowników.

elementary OS 5.1
Nieco łatwiej będzie rownież dostosować ustawienia elementary OS, a przy okazji skupiono się na lepszym wsparciu dla funkcji dostępności i możliwości poruszaniu się po systemie operacyjnym z wykorzystaniem skrótów klawiszowych.

Co jest coraz częściej spotykane - zaprezentowano przewodnik z kilkoma krokami, który zaraz po instalacji wprowadzi nowych użytkowników w najważniejsze elementy dystrybucji. Mniej doświadczeni (i nie tylko) z pewnością docenią także wsparcie dla paczek z narzędziami Flatpak i aktualizację najważniejszych aplikacji oraz jądra Linux.

Sklep z aplikacjami w elementary OS
Przez lata w elementary OS uzbierało się bardzo wiele udogodnień, z czego ja najbardziej cenię opcję "okna w oknie" pozwalającą na podgląd wideo w trakcie wykonywania innych czynności oraz oczywiście AppCenter - gdzie często odnaleźć można wiele użytecznych narzędzi pogrupowanych w kategorie.

Więcej szczegółów o funkcjach systemu przedstawiono na stronie elementary OS, gdzie dystrybucję można pobrać za darmo, lub przy okazji wesprzeć twórców drobną kwotą - która jak pokazują ostatnie lata, zdecydowanie nie zostanie zmarnowana.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety