środa, 11 marca 2020

GNOME 3.36 już w wersji stabilnej. Tryb "nie przeszkadzać", nowy ekran blokady i lepsza wydajność

Autor: Adrian Nowak, 22:46, środa, 11 marca 2020


GNOME 3.36. Fot. youtube.com
Na stabilne GNOME 3.36 musieliśmy czekać od pół roku i choć już znacznie wcześniej można było przetestować wydanie pulpitu w wersji beta, nowe zmiany będzie można niedługo znaleźć w popularnych dystrybucjach Linuksa.

Duże nowe funkcje


Swoją cegiełkę do wersji 3.36 o nazwie "Gresik" przyłożyło 780 osób, wprowadzając ponad 24 tysiące zmian. Wśród najważniejszych znajdziemy nowy program Rozszerzenia, który zastąpił Menadżera oprogramowania - pozwoli to na wygodniejsze aktualizowanie i konfigurowanie preferencji, ale też oczywiście zarządzanie rozszerzeniami.

Opcja "Nie przeszkadzać" zagościła w GNOME
Jedną z przydatniejszych funkcji jest "Nie przeszkadzać", znane z innych popularnych systemów operacyjnych. Działanie tej części systemu jest zgodne z tym, co można podejrzewać: po włączeniu powiadomienia są ukrywane do czasu jego wyłączenia.

Nieco szkoda w tym przypadku, że nie pokuszono się o pójście krok do przodu i wprowadzenie na przykład integracji z kalendarzem, by tryb bez powiadomień funkcjonował nieco inteligentniej. Należy jednak być dobrej myśli i zakładać, że jest to dopiero wstęp - i z pewnością jako taki zdecydowanie przyda się wielu użytkownikom.


Zmienił się także ekran blokady w GNOME, który wygląda zdecydowanie prościej. Nie mogło zabraknąć elementów takich, jak rozmycie tła czy możliwość prostego przełączania się między kontami za pomocą przycisku w prawym dolnym rogu ekranu. Znacznie ciekawszym elementem jest natomiast podgląd kalendarza dostępny z paska menu, gdzie dorzucimy też informacje pogodowe czy widok godziny w innych strefach czasowych.

Unifikacja wyglądu aplikacji i okien dialogowych była jednym ważniejszych wyzwań tego wydania. Znacznie łatwiej da się zmienić zatem czcionkę dla GNOME'a, a całość pulpitu powinna się wydawać jeszcze bardziej częścią jednego zestawu oprogramowania.

Jak przetestować nowe GNOME?


Niewątpliwie wielu użytkowników nie może się już doczekać, by stabilna wersja GNOME'a zagościła na ich pulpicie. Na przygotowanie paczek dla popularnych dystrybucji trzeba będzie jednak poczekać co najmniej kilka dni.

Bardziej niecierpliwi mają do swojej dyspozycji wydania Daily Builds z Ubuntu 20.04, jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z dużą dozą niestabilności - a już na pewno nie planować wykorzystywania tego typu buildu systemu do codziennej pracy.

Więcej szczegółów dotyczących nowego wydania znaleźć można na stronie projektu GNOME, a przegląd wizualny zmian przygotował też jakiś czas temu blog OMG Ubuntu.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety