wtorek, 10 marca 2020

Automatyczny backup Home Assistant do Dysku Google (Google Drive)

Autor: Adrian Nowak, 08:00, wtorek, 10 marca 2020


Raspberry Pi 4. Fot. UbuCentrum.net
Hass.io to darmowa i w pełni open source'owa wersja Home Assistant opakowana w formie, która umożliwia bardzo wygodną instalację na urządzeniach typu Raspberry Pi. Najnowsze wydanie "maliny" ma jednak wciąż kilka ograniczeń, z których najistotniejsze to konieczność korzystania z karty microSD do ładowania systemu z Home Assistant.

O ile ilość dostępnego miejsca na nowych kartach SD - sięgająca już kilkuset gigabajtów - nie będzie raczej problemem, o tyle sama żywotność tego typu rozwiązania, jest już zupełnie inną kwestią. Sytuacji nie poprawia zdecydowanie fakt, że do Raspberry Pi mało kto instaluje drogie karty, kosztujące w skrajnych wypadkach zdecydowanie więcej niż sam minikomputer.

Backup lepszy niż droga pamięć


Osoby wyczulone na stabilność i niezawodność (i z zasobnym portfelem) mogą zainwestować w bardziej "ekstremalne" pamięci. AndroidCentral przygotował zresztą zestawienie najlepszych propozycji na różnym pułapie cenowym, a wybór droższej karty powinien przełożyć się na sprawniejsze działanie komputera dzięki lepszym prędkościom odczytu i zapisu.

Nawet najlepsza karta nie gwarantuje jednak, że pewnego dnia nie obudzimy się z uszkodzonym systemem - szczególnie w przypadku urządzeń działających bez przerwy i ciągle zapisujących różnego rodzaju informacje w bazie danych (na przykład stan czujników czy wykonywanych automatyzacji).

Hass.io Google Drive BackupNa szczęście powstała wtyczka, która umożliwia automatyczne wykonywanie backupów Home Assistant, a później wysyłanie ich do Dysku Google. Na tym jednak nie koniec, bo do dyspozycji mamy wszystkie opcje konfiguracyjne o jakich możemy tylko zamarzyć:

  • ustawianie godziny wysyłki (np. o 4 nad ranem, gdy w lokalnej sieci nic się nie dzieje)
  • dostosowywanie liczby lokalnie przechowywanych backupów i tych na zdalnym dysku
  • nadprogramowe przechowywanie backupów (np. poza dziennymi migawkami, po jednym z każdego tygodnia czy miesiąca)
  • automatyczne usuwanie starych backupów z Raspberry Pi i Dysku Google
Instalacja wtyczki sprowadza się do kilku prostych kroków. Na początek w bocznym pasku odnaleźć trzeba "Hass.io", a następnie w polu "Add-on" wkleić link do repozytorium projektu:

https://github.com/sabeechen/hassio-google-drive-backup
Na koniec pozostaje już sama instalacja, nieszczególnie ukryta pod przyciskiem "Instaluj" i "Start", by przejść na stronę konfiguracji.

Podczas uwierzytelniania pluginu warto zauważyć, że prosi on wyłącznie o uprawnienia do zarządzania folderami, które sam stworzy - nie trzeba się więc obawiać, że ktoś przejmie w ten sposób kontrolę nad pozostałymi plikami znajdującymi się na zdalnym dysku.

Szczegóły dotyczące wtyczki można znaleźć na stronie projektu.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety