środa, 11 marca 2020

Manjaro 19.0 Kyria, czyli przyjazny Arch Linux

Autor: Adrian Nowak, 08:00, środa, 11 marca 2020


Manjaro 19.10 Kyria
Na stabilne wydania większości dystrybucji Linuksa użytkownicy muszą czekać wiele miesięcy, a proces aktualizacji nierzadko wiąże się z niemałym stresem. Manjaro bazujące na Arch jest jednak tzw. dystrybucją ciągłą - oznacza to, że najnowsze pakiety trafiają do zainteresowanych od razu, gdy twórcy uznają, iż jest na to odpowiednia pora.

Manjaro 19.0 Kyria - wydajność Arch dla mas


O Arch można mówić wiele, jednak z pewnością mało kto określiłby dystrybucję, jako najlepszy Linux dla początkujących użytkowników. Zwykle jest wręcz przeciwnie, a trudności związane z poprawnym zarządzaniem systemem stanowią dodatkowy punkt motywacji dla osób, które jednak się na niego zdecydują (poza wieloma innymi zaletami Archa).

Misja Manjaro jest więc prosta - skorzystanie z osiągnieć związanych z optymalizacjami w Arch Linux i przygotowanie dystrybucji, która jednocześnie byłaby zjadliwa dla przeciętnego użytkownika. Na stronie projektu twórcy listują kilka kluczowych udogodnień:
  • preinstalowany pulpit (najpopularniejsze opcje do wyboru)
  • preinstalowane narzędzia graficzne do zarządzania instalacją oprogramowania i ustawieniami systemowymi
  • preinstalowane kodeki, które umożliwią odtwarzanie plików multimedialnych

Manjaro Architect
Najnowsze wydanie wita użytkowników zaktualizowaną skórką "Matcha", ale przede wszystkim pulpitem Xfce w wersji 4.14. Jak wspomniałem wcześniej, do wyboru są także wersje z GNOME 3.34 oraz Plasma 5.17. W KDE znajdziemy na przykład pełen zestaw skórek Breath2 (jasne i ciemne wersje), animowany splash screen, a także KDE-Apps 19.12.2.

Pod maską umieszczono tym razem Kernel 5.4 LTS, co ma przełożyć się na dostępność najświeższych sterowników. "W porównaniu do poprzedniej wersji, nasze narzędzia zostały poprawione i dopracowane" - wspominają dość ogólnie twórcy dystrybucji w ogłoszeniu na forum projektu.

Jak wspomniałem na początku, dla obecnych użytkowników Manjaro zmiany są dostępne po prostu w repozytorium. Regularne odświeżanie bazowych wersji obrazów ułatwia jednak cały proces dla nowych instalacji i przy okazji pozwala się na chwilę pochylić nad ogromem pracy, jaki wykonali członkowie projektu.

Krótkie prezentacje i obrazy Manjaro z różnymi pulpitami dostępne są na Manjaro.org.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety