niedziela, 29 marca 2020

Moc obliczeniowa do walki z COVID-19 - użytkownicy Linux się jednoczą

Autor: Adrian Nowak, 17:25, niedziela, 29 marca 2020


Łączna moc obliczeniowa maszyn, które nie są obecnie używane, z pewnością przekracza wielokrotnie zasoby superkomputerów, których tak naprawdę jest niewiele. Wychodzenie z domu zdecydowanie nie pomaga rozwojowi obecnej pandemii, jednak nie oznacza to, że jednocześnie nie jesteśmy w stanie pomóc naukowcom.

Nieużywany procesor czy karta graficzna może obecnie wesprzeć wysiłki związane ze zrozumieniem wirusa COVID-19.

Folding@Home ma proste zadanie - dostarczanie mocy obliczeniowej dla naukowców, którzy poszukują leków. Choć nowy wirus zdecydowanie zwrócił uwagę wielu osób, już wcześniej projekt pomagał dostarczać niezbędne zasoby na przykład w walce z rakiem.

Debian w walce z COVID-19


Developerzy Debiana starają się pomóc w walce z wirusem hostując "Biohackaton", który będzie trwał od 5 do 11 kwietnia. Wirtualne wydarzenie ma skupić się na optymalizacji biomedycznych narzędzi FOSS, które wspierają projekty związane z COVID-19. Bugi, które usprawnią walkę z wirusem można śledzić pod tagiem na Debiana.

Moc obliczeniowa w walce w wirusem


Użytkownicy Linuksa z komputerami, które posiadają wolne zasoby, także mogą wesprzeć naukowców. Projekt Folding@Home pozwala na udostępnienie zasobów, które w innym wypadku po prostu marnowałyby się.

Folding@Home - wybór poziomu dostępności lokalnej maszyny
Proces instalacji został uproszczony do minimum. W Ubuntu całość sprowadza się do pobrania trzech paczek:

wget https://download.foldingathome.org/releases/public/release/fahclient/debian-testing-64bit/v7.4/fahclient_7.4.4_amd64.deb
wget https://download.foldingathome.org/releases/public/release/fahcontrol/debian-testing-64bit/v7.4/fahcontrol_7.4.4-1_all.deb
wget https://download.foldingathome.org/releases/public/release/fahviewer/debian-testing-64bit/v7.4/fahviewer_7.4.4_amd64.deb


A następnie instalacji i konfiguracji każdej z nich:

sudo dpkg -i --force-depends fahclient_7.4.4_amd64.deb
sudo dpkg -i --force-depends fahcontrol_7.4.4-1_all.deb
sudo dpkg -i --force-depends fahviewer_7.4.4_amd64


FAHClient uruchomiony jest jako usługa i pozwala monitorować obecny postęp przetwarzania. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wymagania systemowe, choć nawet na mocnym sprzęcie, efekty będą prawdopodobnie widoczne dopiero po kilkunastu godzinach. Samo Folding@Home w ostatnich dniach spotkało się z bardzo dużym odzewem, więc czasem przetworzone elementy mogą pozostawać w kolejce oczekiwania do przesłania.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety