czwartek, 12 marca 2020

Instalacja PyCharm Pro w Ubuntu - IDE dla developerów Python

Autor: Adrian Nowak, 22:07, czwartek, 12 marca 2020


PyCharm Pro - środowisko dla developerów Python
Języka Python nie trzeba nikomu przedstawiać - według rankingu TIOBE znajduje się na trzecim miejscu jeśli chodzi o popularność, tuż za Javą i C. Choć dzięki swojej skryptowej naturze, do pisania w Pythonie wystarczy zwykły edytor tekstowy, znana firma JetBrains rozwija IDE, które z pewnością czyni debugowanie i zarządzanie strukturą skomplikowanych aplikacji znacznie łatwiejszym.

Inteligentne podpowiedzi i pomoc na każdym etapie


w PyCharm znaleźć można pełen zestaw wsparcia dla pisania w Pythonie. Zaczynając od auto uzupełniania nazw zmiennych czy całych metod, inspekcji kodu w czasie rzeczywistym, podświetlania błędów, a nawet opcji automatycznego refaktorowania.

Istotnym ułatwieniem jest też wsparcie dla popularnych frameworków pythonowych, jak Django, Flask, Google App Engine, Pyramid czy web2py. Zamiast przeglądania dokumentacji w poszukiwaniu nazwy funkcji, której ostatnio używaliśmy miesiące temu, PyCharm będzie w stanie po prostu uzupełnić braki w niedoskonałej ludzkiej pamięci.


Interesującym dodatkiem jest możliwość zdalnego uruchamiania, debugowania oraz deploymentu kodu na wirtualnych maszynach. Developerzy mają w tym przypadku do swojej dyspozycji integrację z Vagrant czy Dockerem. W płatnym wydaniu poza Pythonem pojawiło się też wsparcie dla innych znanych technologii, jak JavaScript, CoffeeScript, TypeScript, Cython, SQL, HTML/CSS, AngularJS czy Node.js.

Dla Ubuntu dostępna jest zarówno wersja professional (30-dniowy darmowy trial) oraz wydanie community z okrojonym wsparciem dla niektórych integracji. Całość wgramy przekazując w parametrze nazwę jednego z wydań:

sudo snap install [pycharm-professional|pycharm-community] --classic
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety