niedziela, 17 maja 2020

Instalacja Ubuntu 20.04 LTS na Raspberry Pi

Autor: Adrian Nowak, 22:33, niedziela, 17 maja 2020


Ubuntu z certyfikatem na Raspberry Pi
Wraz z wydaniem Ubuntu 20.04 Canonical ogłosiło, że rozpoczyna oficjalną certyfikację dla Raspberry Pi. Choć z uruchomieniem Linuksów na popularnych minikomputerach nie było od dłuższego czasu problemu, czasami cały proces nie kończył się bez przeszkód. Firma zapewnia, że tym razem można bez obaw flashować nowe wersje oprogramowania i być spokojnym, że "będą po prostu działały".

Ubuntu Server 20.04 otrzymało certyfikacje na wszystkie mocniejsze Raspberry Pi zaczynając od wersji 2 (32-bit), a dla wydań maliny 3 oraz 4 mamy możliwość także użycia systemów 64-bitowych. Canonical informuje w ogłoszeniu o wykonaniu "tysięcy" testów, by zapewnić stabilność Ubuntu i faktycznie moje skromne doświadczenie w postaci kilku instalacji na tej platformie tylko potwierdza, że proces można wykonać zupełnie bezstresowo.

Sam fakt certyfikacji oznacza poza zapewnieniem stabilności, że Canonical będzie udostępniało regularnie poprawki bezpieczeństwa. Całość jest więc ukłonem w stronę rozwiązań IoT bazujących na Rasberry Pi, gdzie problemy związane z nieuprawnionym dostępem czy uszkodzeniem systemu mogą mieć mocno nieprzyjemne konsekwencje.

Instalacja Ubuntu na Rasberry Pi


1. Do instalacji systemu potrzebne będzie kilka elementów:

  • Rasberry Pi (wersja 2, 3 lub 4)
  • Karta pamięci (najlepiej nie mniej niż 16 GB dla wygody, choć sam obraz systemu zajmuje grubo mniej niż 1 GB - domyślnie dostajemy jednak "gołą" dystrybucję bez środowiska graficznego)
  • Kabel do podłączenia monitora (HDMI dla Pi 2 i 3 lub MicroHDMI dla Pi 4) + oczywiście monitor
  • Klawiaturę podłączaną przez USB
  • Komputer z czytnikiem kart pamięci do wykonania procesu "flashowania" systemu na kartę

2. Następnie potrzebny będzie obraz systemu do wgrania na kartę SD. Wszystkie aktualne wersje dostępne są na stronie Ubuntu ubuntu.com/download/raspberry-pi.

3. Nie pozostaje nam nic innego jak umieścić obraz z Ubuntu na karcie pamięci. W tym przypadku mamy do dyspozycji co najmniej kilka narzędzi, jednak zdecydowanie najczęściej polecanym i bardzo wygodnym jest Etcher dostępny zarówno dla Linuksów, Windowsa oraz MacOS. Po instalacji narzędzia i wsunięciu karty do czytnika, wystarczy wskazać pobrany wcześniej obraz i rozpocząć klikając na przycisk "Flash!".

4. Po zakończeniu flashowania, kartę SD można już zamontować w Raspberry Pi, po czym podłączyć zasilanie. W przypadku Pi 4 pierwsze uruchomienie systemu zajmuje około dwóch minut, przy czym już po chwili od startu, na ekranie powinien się wyświetlać tekst informujący o aktualnie wykonywanej czynności.

5. Na koniec należy wykonać pierwsze logowanie do systemu podając jako użytkownika oraz hasło "ubuntu" (hasło będziemy musieli zmienić na nieco trudniejsze po zalogowaniu).

Na tym można by właściwie zakończyć, gdyż już w tym momencie mamy pełnoprawnie działające Ubuntu na Raspberry Pi. Do obsługi serwerowych procesów nie jest potrzebne nam środowisko graficzne, jednak jego instalacja również sprowadza się do doinstalowania odpowiednich paczek (po podłączeniu kabla Ethernet). Zależnie od indywidualnych upodobań, XFCE, LXDE/LXQT lub KDE:

sudo apt-get install xubuntu-desktop
sudo apt-get install lubuntu-desktop
sudo apt-get install kubuntu-desktop
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety